Wyszukaj wg województw
Wyszukaj na mapie
Wyszukaj uzdrowisko

Brak uzdrowiskaSprawdź poprawność frazy wyszukiwania.

Przejdź do stopki

Uzdrowisko - Górowo Iławeckie




Treść

W 2016 r. na terenie Gminy Górowo Iławeckie ustanowiony został obszar ochrony uzdrowiskowej ze względu na właściwości lecznicze naturalnych surowców leczniczych - borowiny i wody - oraz uzdrowiskowych właściwości klimatu. Obszar ten położony jest w północno-wschodniej części gminy; jego centrum stanowi miejscowość Nowa Wieś Iławecka położna w śród malowniczych sosnowych lasów. Funkcja uzdrowiskowa tego miejsca ma już wieloletnią historię – przed II Wojną Światową funkcjonowało tam sanatorium chorób płuc.

Kierunki lecznicze w powstającym uzdrowisku to choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne oraz choroby górnych i dolnych dróg oddechowych. Aktualnie powstające obiekty lecznicze to: zakład przyrodoleczniczy z basenem i infrastrukturą techniczną; pawilon uzdrowiskowy z pijalnią wód i salami do hydroterapii, masażu i grotą solną; tężnie solankowe z wiatą inhalacyjną. Wybudowana zostanie także ścieżka kinezyterapeutyczna z obiektami towarzyszącymi, siłownia zewnętrzna, a także ścieżki rowerowe.  Obiekty te powstają przy finansowym wsparciu funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W planach jest także budowa sanatorium i innych zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

Poza walorami leczniczymi warto także odwiedzić lokalne atrakcje turystyczne: Żywkowo, zabytkowe kościoły w Pieszkowie i Janikowie, neoklasycystyczny pałac w Nerwikach, wspiąć się na najwyższy punkt Wzniesień Górowskich – Górę Zamkową (216 m n.p.m.) w Dzikowie oraz o kilka metrów niższą górę w Tajemniczą Górę w Pareżkach – znaną m. in. z poszukiwań Bursztynowej Komnaty. W Kamińsku można przyjąć dawkę adrenaliny w parku linowym, zjeździe  (tyrolce) czy jedynym na tych terenach skoku wahadłowym, na którym można doświadczyć stanu nieważkości, a po przeżytych emocjach zrelaksować na plaży i wyspie zbiornika wodnego. Do wszystkich tych miejsc można dotrzeć szlakami rowerowymi (w tym ogólnopolską trasą GreenVelo) oraz ścieżkami dydaktyczno-historycznymi. Jedna z nich upamiętnia Herkusa Monte – wodza pruskiego plemienia Natangów, który zamieszkiwał i zginął z rąk Krzyżaków na terenach dzisiejszej górowszyzny; jest on pierwowzorem mickiewiczowskiego Konrada Wallenroda. Druga z kolei prowadzi przez obiekty przedwojennego poligonu Stablack. W centrum gminy znajduje się miasto Górowo Iławeckie – najmniejsza obszarowo gmina w Polsce.  Do jego najciekawszych zabytków należą m.in. unikatowe Muzeum Gazownictwa, ratusz oraz cerkiew greckokatolicka (dawny kościół ewangelicki) z ikonostasem Jerzego Nowosielskiego, neogotycki kościół rzymskokatolicki z końca XIX w. czy pochodzące z tego okresu kamieniczki w centrum miasta. Tu też znajduje się plebania, w której zatrzymał się Napoleon Bonaparte w przeddzień bitwy pod Pruską Iławką w lutym 2007 r. Warte odwiedzenia są także pozostałości dawnych murów miejskich, wieża ciśnień, cmentarz żydowski oraz ukraińska izba pamięci.

37503