Wyszukaj wg województw
Wyszukaj na mapie
Wyszukaj uzdrowisko

Brak uzdrowiskaSprawdź poprawność frazy wyszukiwania.

Przejdź do stopki

Uzdrowisko - Czarny Dunajec




Treść

Czarny Dunajec to jedno z najmłodszych polskich uzdrowisk. Jego położenie w regionie Podhala sprawia, że jest to niezwykle interesujące miejsce. Górski klimat, złoża torfu borowinowego i okoliczne atrakcje są ciekawą alternatywą dla popularnych tatrzańskich miejscowości. Blisko stąd jest w góry, do Zakopanego czy na Słowację.

Działania mające na celu uzyskanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej przez Gminę Czarny Dunajec były podejmowane od roku 2013. Zaowocowały one nadaniem takiego statusu w drodze Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 maja 2016 r., w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej sołectwom: Czarny Dunajec i Piekielnik.

Nie ma tu jeszcze wielu możliwości specjalistycznego leczenia, ale występuje torf wykorzystywany w zabiegach borowinowych na ternie kraju i za granicą. Borowina wciąż eksploatowana jest w miejscowości Piekielnik. Ponadto, charakter leczniczy wykazują wody termalne z odwiertu w Chochołowie.  Jedynym ośrodkiem wykorzystującym obecnie te surowce jest rekreacyjne miasteczko wodne — Chochołowskie Termy.

Zwraca się też dużą uwagę na wartości zdrowotne klimatu, w tym też te związane z jakością powietrza, które zostały opisane w operacie uzdrowiskowym. Docelowo mają tu być leczone schorzenia ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne i ginekologiczne. W okolicznych hotelach i pensjonatach można już znaleźć SPA, w których oferowane są masaże i różnorakie zabiegi pielęgnacyjno-relaksacyjne. Gmina obecnie prowadzi prace w celu uruchomienia i zagospodarowania uzdrowiska — prowadzone są działania związane z dostosowaniem planu miejscowego oraz prace koncepcyjne. 

Krajobraz gminy posiada wysokie walory estetyczne. Z jednej strony wpływa na to lokalizacja i ukształtowanie gminy – z położoną w centrum kotliną oraz okalającymi ją pasmami wzgórz oraz widokiem na pasma górskie, w tym Tatry. Drugim czynnikiem jest bogactwo przyrodnicze i krajobrazowe obszaru torfowisk wysokich, borów bagiennych i innych siedlisk torfowiskowych. Tworzą one rozległe kompleksy roślinności nietypowej dla tej szerokości geograficznej – o charakterze borealnym i subborealnym. Dodatkowo znaczne rejony gminy mają charakter leśny, łęgowy oraz rolniczy (łąki ekstensywnie wykorzystywane). Niski poziom chemizacji rolnictwa wpływa na występowanie licznych gatunków ptaków, w tym również tych unikatowych na skalę Polski. Szczególnym przykładem jest cietrzew, którego populacja na tych terenach jest jedną z najliczniejszych w Polsce. 

37162