MUZEUM IM. WŁADYSŁAWA ORKANA
Opis:
Muzeum im. Wł. Orkana mieści się w wieży - dzwonnicy, zabytkowego, modrzewiowego kościoła z 1606 roku. Placówkę uroczyście otwarto dla zwiedzających w sierpniu 1936 r. Muzeum organizowano osiem lat (od 1928 r. do 1936 r.), a inicjatorami byli członkowie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego – Oddział Rabka. Eksponaty muzealne ukazują nam dorobek materialny i duchowy Podhalan, Zagórzan, Kliszczaków, Babiogórców i Górali Białych. Większość zgromadzonych przedmiotów pochodzi z XIX oraz XX wieku i odznacza się ogromnym bogactwem treściowym i artystycznym.
W pięciu pomieszczeniach – salach i korytarzu, w niepowtarzalnym klimacie prezentowane są, uporządkowane tematycznie zbiory ukazujące dawny świat górali zamieszkujących Beskidy.
W czterech salach mieszczą się eksponaty poświęcone sztuce, ubiorowi, rzemiosłu wiejskiemu i gospodarce. W dziale poświęconym sztuce znajdują się m.in. rzeźby Chrystusa, Matki Boskiej i Świętych – Jana Nepomucena i Marii Magdaleny o barokowym charakterze, figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI wieku oraz postacie Chrystusa Frasobliwego. Eksponaty te, są częścią jednej z najbardziej znanych kolekcji Świątków Frasobliwych w Polsce.
Malarstwo reprezentują obrazy o tematyce religijnej malowane na szkle, desce, płótnie i papierze.
Strój – zabytkowe, XIX i XX wieczne ubiory górali podhalańskich i Zagórzan, wzory parzenic, oraz narzędzia do obróbki lnu i wełny, to tylko niektóre z arcyciekawych eksponatów znajdujących się w sali stroju.
Rzemiosło wiejskie – w tym dziale prezentowane są słynne na całe Karpaty wyroby rabczańskich garncarzy (misy, garnki, dzbany, rynki, dwojaki, trojaki oraz zachwycające swym niezwykle wysokim poziomem artystycznym kropielniczki), zabytkowe fotografie ilustrujące cykl wyrobu naczynia glinianego oraz narzędzia związane z ciesielstwem, tokarstwem, bednarstwem i warsztat wiejskiego szewca.
W sali poświęconej gospodarce znajdują się narzędzia łowieckie, wyposażenie szałasu pasterskiego, w tym przedmioty do przerobu mleka owczego na sery (kotlik, ferule, chochle, formy do wyrobu oszczypków, etc.), żarna, pługi i naczynia gospodarcze.
Wnętrze korytarza wypełniają eksponaty związane z obrzędami: turoń, szopka i gwiazdy kolędnicze, pająk – przedmioty przypominające Boże Narodzenie; palmy wielkanocne, kołatka i dziad śmiguśny, które przypominają o dawnych zwyczajach wielkanocnych. Oprócz wspo-mnianych zabytków na uwagę zasługują również znajdujące się tutaj instrumenty muzyczne, zabawki i rzeźba ludowa oraz zdjęcia Władysława Orkana i jego matki, a także dwa pastele autorstwa piewcy Gorców.