BASZTA I BRAMA WOJANOWSKA
Opis:
Baszta Wojanowska i przyległa do niej basteja, stanowiły średniowieczny kompleks obronny, który wystawiono by strzegł bramy, przez która wiodła droga do Wojanowa. Lochy pełniły funkcję więzienia. Wiadomo, iż 4 grudnia 1480 r., wskutek silnego wiatru, wieża zawaliła się, grzebiąc pod gruzami 5 osób. Szybko ją odbudowano w dzisiejszym kształcie, umieszczając u góry zegar, a całość pokrywając hełmem i latarnią.
Brama Wojanowska, która strzegła wieża, znajdowała się u wylotu dzisiejszej ulicy Konopnickiej. Chroniły ją: fosa, most zwodzony, podwójne kraty i solidne odrzwia.
Do 1775 roku stała tu okazała brama wzmocniona basztą, umożliwiająca wjazd do miasta od strony Wojanowa (stąd nazwa). Po rozebraniu szybko zastąpiona została nową, aczkolwiek dużo skromniejszą barokową bramą z furtą. Spełniała ona funkcje porządkowo - rogatkowe. Z czasem budowla zatraciła swój charakter. Pod koniec XIX wieku została rozebrana i przeniesiona na teren ówczesnych koszar wojskowych przy dzisiejszej ulicy Obrońców Pokoju. Zachowała się w dobrym stanie i w roku 1998 po gruntownym remoncie wróciła na swoje dawne miejsce.
Ozdobę bramy stanowią rokokowe kartusze z herbami Jeleniej Góry, Śląska i Prus oraz okolicznościową inskrypcją.