Wyszukaj wg województw
Wyszukaj na mapie
Wyszukaj uzdrowisko

Brak uzdrowiskaSprawdź poprawność frazy wyszukiwania.

Przejdź do stopki

System fortyfikacji średniowiecznych

Opis:

Gmina Bystrzyca Kłodzka położona jest w Sudetach Środkowych w południowej części Kotliny Kłodzkiej. Walory uzdrowiskowe, przyrodnicze oraz istniejąca infrastruktura turystyczna sprzyjają wypoczynkowi i uprawianiu turystyki aktywnej. Sercem gminy jest Bystrzyca Kłodzka, miasto bogate w historię i zabytki z doskonale zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. Mury obronne zachowane niemal w całości, z trzema wieżami, otaczają malowniczo stare miasto. Za ich wzniesienie krój J. Luksemburczyk przyznał miastu w 1319 r. pełną samodzielność prawną, co postawiło Bystrzycę w rzędzie miast królewskich. Baszta Rycerska, Baszta Kłodzka i Brama Wodna są elementami XIV-wiecznych fortyfikacji miejskich i stanowią wyjątkową atrakcję Bystrzycy Kłodzkiej (udostępnione do zwiedzania).  Można z nich  podziwiać  panoramę miasta, zapoznać się z XVIII - wieczną zabudową miasta przedstawioną w formie makiety historycznej, zapoznać się z historią rozwoju Bystrzycy na przestrzeni wieków, a także zobaczyć ufundowane w 1843 r. przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV dzwony w Baszcie Rycerskiej. Specyfika średniowiecznych baszt wkomponowanych w system fortyfikacji miejskich stwarza niepowtarzalny klimat i atmosferę miasta.

• XIV - wieczne mury obronne, ul. Wojska Polskiego, ul. Międzyleśna
Zachowane niemal w całości, z trzema wieżami, otaczają malowniczo stare miasto. Kamienne o grubości 1 m, pierwotnie z blankami z kilkoma furtami, obecnie znacznie obniżone, częściowo włączone w powstające przy nich domy. Za ich wzniesienie krój J. Luksemburczyk przyznał miastu w 1319 r. pełną samodzielność prawną, co postawiło Bystrzycę w rzędzie miast królewskich.
• Baszta Rycerska, ul. Rycerska
Z pocz. XIV w. zwana także Rzeźniczą, kamienna, z otworami strzelniczymi, hełmem ceglanym (od 1608r.) w formie ostrosłupa. W roku 1843 przerobiona na dzwonnicę zbudowanego obok zboru ewangelickiego ze szkołą, w którym mieści się od roku 1964 Muzeum Filumenistyczne.
• Brama Wodna, ul. Podmiejska, punkt widokowy
Z pocz. XIV w. kamienna, wzmocniona ze względów strategicznych, nadbudowana wieżą z krenelażem i ostrosłupowym hełmem ceglanym z 1508 r. Przelot bramy zamykała od zewnątrz żelazna, spuszczana na łańcuchach krata. W pomieszczeniach wieży pobierano opłatę za wjazd do miasta. Dodatkową atrakcją w Bramie Wodnej są: makieta historyczna miasta, lunety widokowe oraz gablota wystawiennicza wyposażona w dokumenty historyczne miasta.
• Baszta Kłodzka, ul. S. Okrzei, punkt widokowy
Z pocz. XIV w., element miejskiej fortyfikacji, przylegała do rozebranej w 1843 r. Bramy Kłodzkiej - głównego wjazdu do miasta. Kamienna z ostrosłupowym hełmem z 1568 r. z otworami strzelniczymi w górnej części. Przed zasypaniem fosy obie części ul. Kłodzkiej łączył drewniany most rozebrany w 1855 r. Baszta Kłodzka ma w najwyższej kondygnacji po dwa okna strzelnicze na każdej ścianie, a między nimi, nieco wyżej kamienne żygulce do odprowadzania wody. Na murze baszty od strony ul. Okrzei czytelne są jeszcze ślady nakrytej dwuspadowym daszkiem Bramy Kłodzkiej, przed wyburzeniem przylegającej do baszty i połączonej z nią prostokątnymi otworami na dwóch piętrach.
Baszty udostępnione są do zwiedzania:
X - IV: poniedziałek-sobota w godz. 10:00 - 15:45
V - IX: poniedziałek-piątek w godz. 10:00 – 16:45, sobota 10:00 - 15:45
tel. 74 811-76-76, 74 811-76-77 oraz 726-740-313 - obsługa baszt

86568