Strażnik Wieczności w Górach Bystrzyckich
Opis:
Z Bystrzycy Kłodzkiej: szlak żółty - Stara Bystrzyca – Zalesie – Huta: ruiny fortu Wilhelma i Strażnik Wieczności, ok. 10 km;
Kamienna figura Strażnika Wieczności znajduje się na drodze zwanej "Wieczność" w Górach Bystrzyckich. Ciągnie się ok. 6 km, zaś różnica wzniesień nie przekracza 100 m. Zaczyna się niedaleko Zielonej Drogi na wysokości ok. 760 m - odchodzi od wschodniego "wariantu" Drogi Zbłąkanych Wędrowców. Następnie prowadzi cały czas prosto i prawie poziomo w kierunku wsi Huta. Na całej długości droga prowadzi przez lasy świerkowe, które zostały częściowo zniszczone wskutek klęski ekologicznej w latach 70-tych XX wieku. Ubytki zastąpiono świeżymi nasadzeniami, stąd na trasie liczne szkółki leśne. Niestety, mimo, że droga jest prosta, z jej początku nie widać końca! Dlatego wędruje się nią jak do wieczności... Wieczność jest jedną z najstarszych dróg leśnych w Górach Bystrzyckich. Na drodze można spotkać wiele ciekawych zabytków, m.in. Strażnika Wieczności.
Obecna figura jest stosunkowo nowa. Poprzednia była dość prymitywnie wykonana - przedstawiała postać mężczyzny w cylindrze i z mufką na rękach. Według różnych źródeł rzeźbę ustawiono w miejscu, w którym prawdopodobnie podczas zamieci zginął miejscowy chłop. Inna wersja mówi, że ów chłop został jednak uratowany przed zamarznięciem. Wiadomo, że figura pełniła przez długi czas funkcję drogowskazu do Nesselgrund (Pokrzywna). W latach 60-tych XX wieku Kamiennemu Mężczyźnie utrącono głowę, zaś ok. 1975 r. figura została powalona i częściowo skradziona. Resztki zostały "posklejane" i uzupełnione w latach 1988-89 przez Andrzeja Pękalskiego, miłośnika regionu z Wrocławia. Rok później nowa rzeźba została postawiona w pobliżu dawnego miejsca. Na mufce, w której postać trzyma ręce, wyryty jest napis "Nesselgrund" (Pokrzywno) i strzałka. Więc także dzisiaj postać może być drogowskazem dla zbłąkanych turystów. Pod mufką wykuto datę 1872, która prawdopodobnie oznacza rok postawienia tu pierwszej figury. Na kapeluszu wykuty napis "Grauer Mann".
------------------------------------
Źródło: Marek Gałowski "Góry Bystrzyckie i Orlickie - przewodnik turystyczny"