Wyszukaj wg województw
Wyszukaj na mapie
Wyszukaj uzdrowisko

Brak uzdrowiskaSprawdź poprawność frazy wyszukiwania.

Przejdź do stopki

Informacje




Treść

Krynica założona została w 1547 r. przez Danka z Miastka (obecnego Tylicza) pod nazwą Krzenycze. Jej dalszy rozwój wiązał się z odkryciem w XVII w. leczniczych właściwości źródeł mineralnych. Początek funkcjonowania uzdrowiska wiąże się z czasami porozbiorowymi, kiedy Krynica stała się częścią Cesarstwa Austriackiego, a później Austro-Węgier. W 1794 r. zbudowano tzw. „Mały Domek”, który od 1804 r. mieścił zakłady kąpielowe. Rozwój uzdrowiska uległ przyspieszeniu od 1958 r. za sprawą działalności krakowskiego balneologa Józefa Dietla. Wtedy to powstały Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Stary Dom Zdrojowy, nieistniejąca już drewniana Pijalnia Główna i Teatr Modrzewiowy. Odzyskanie niepodległości po I wojnie światowej oznaczał kolejny etap rozwoju uzdrowiska. Powstały wtedy takie obiekty jak Nowy Dom Zdrojowy, Lwigród i Nowe Łazienki Mineralne.

Województwo Małopolskie, powiat nowosądecki, gmina Krynica

Miejscowości gminy:

Krynica-Zdrój – jedyne miasto gminy oraz jej główny ośrodek turystyczny i sanatoryjny, populacja ok 11 tyś. mieszkańców.

Tylicz – wieś turystyczna u zbiegu Muszynki i Mochnaczki. Osada pod nazwą Ornawa została załozona w XIII w., a w 1363 r. otrzymała prawa miejskie i nazwę miastko, populacja ok 2 tys. mieszkańców.

Muszynka – przygraniczna wieś z przejazdem samochodowym na Słowację. Razem z pobliskim Tyliczem była teatrem działalności Konfederatów Barskich.

Berest

Polany

Piorunka

Czyrna

Mochnaczka Niżna

Mochnaczka Wyżna

 

85725