Kopiec Piłsudskiego
Opis:
W Krakowie znajduje się aż pięć kopców! Kopiec Piłsudskiego jest najwyższym i najtrudniej dostępnym z wszystkich. Warto tu jednak dotrzeć. Usypany jest na szczycie Sowińca, w Lesie Wolskim, na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazu. Z góry rozpościerają się piękne widoki na park, miasto, Wisłę i okolice. Jego całkowita wysokość to 35 m. Na szczyt prowadzą łagodne ścieżki wijące się dookoła kopca. Aby do nich dotrzeć, trzeba przespacerować się leśnymi ścieżkami Lasu Wolskiego prowadzącymi z okolic Zoo, alei Kasztanowej lub ulicy Zakamycze.
Budowę kopca rozpoczęto w 6 sierpnia 1934 r., a zakończono 3 lata później. Miał być pomnikiem walki narodu o niepodległość. Gdy w 1935 r. zmarł Józef Piłsudski, kopiec nazwano jego imieniem, wszak był dowódcą Legionów Polskich walczących o niepodległość i przywódcą odrodzonego narodu. Kopiec usypano z ziemi ze wszystkich pól bitewnych I Wojny Światowej i powstań narodowych, na których walczyli Polacy. Podczas odnowy kopca, w 1981, u jego podnóża złożono ziemię z pól bitewnych II Wojny Światowej — wtedy to kopiec nazwano Mogiłą Mogił. Zarówno w trakcie II Wojny Światowej, jak i lat powojennych władze chciały zniszczyć pomnik, na szczęście nie udało się tego zrobić doszczętnie, a Komitet Opieki Kopca czuwa nad jego odnową i remontami.
Pod Kopcem Piłsudskiego znajduje się piękna polana — jedna z największych w lesie Wolskim - Polana na Sowińcu. Są tam ławeczki, wiata i plac zabaw. Okolice to też liczne, malownicze szlaki spacerowe i ścieżki rowerowe.