Wyszukaj wg województw
Wyszukaj na mapie
Wyszukaj uzdrowisko

Brak uzdrowiskaSprawdź poprawność frazy wyszukiwania.

Przejdź do stopki

Szlak turystyczny „Do cerkwi w Bałuciance”

Opis:

 

Dystans: 5 km

Kolor: Niebiesko-Żółty szlak spacerowy prowadzi z Iwonicza Zdroju do Bałucianki.

Niebiesko żółty szlak spacerowy prowadzi do cerkwi greko-katolickiej pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy.

Spacer zaczynamy w okolicach Placu Oczki przy CIT i kierujemy się w stronę kościoła parafialnego p.w. św Iwona i Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych w Iwoninczu Zdroju. Przed kościołem skręcamy w lewo podążając wzdłuż potoku iwonickiego. Idąc ścieżką mijamy figurę MB Uzdrowienia Chorych, wejście na drogę krzyżową a następnie przechodząc przez mostek na Potoku Ropnym skręcamy w prawo. Szlak tutaj jest opisany, wejście na ścieżkę wskazuje drogowskaz. Podchodzimy ścieżką pod górę, po chwili do ścieżki niebiesko-żółtej dołącza żółto biały prowadzący z kolei do Kościółka w Klimkówce. Na drzewach oznakowanie obu szlaków. Dochodzimy do ul. Ogrodowej. W tym miejscu szlaki się „rozstają” Po wejściu na tę drogę skręcamy w prawo a następnie po kilkunastu metrach w lewo przy drogowskazie.

Przechodząc mijamy po prawej stronie górę Borowinowa 506 m.n.p.m., szlak biegnie po wschodnim zboczu góry, kiedyś prowadzone były na niej prace związane z wydobyciem ropy naftowej. Do dziś można spotkać ślady naftowej bytności. Dochodzimy do rozdroża, jest tu ławeczka gdzie można usiąść i delektować się niespotykaną atmosferą. Dalej idziemy w prawo i po kilku krokach zauważamy drogowskaz przy drodze kierujący nas w lewo do Cerkwi w Bałuciance. Należy zwrócić uwagę na oznakowania ponieważ ścieżka po kilkunastu metrach znów skręca w lewo.

Idąc ścieżką, przy dobrej pogodzie możemy podziwiać budynki sanatoryjne Iwonicz Zdroju, za sprawą wycinki drzewostanu a także florę lasu Iwonickiego. Ścieżka została tak zaprojektowana by podziwiać można było stanowiska masowo tu występującej Miesięcznicy Trwałej. Podchodzimy pod górę Glorietta 551 m.n.p.m. a następnie w prawo zboczem góry. Ścieżka nie przechodzi przez sam szczyt, jedynie go okrąża.

Wychodząc z lasu, widzimy wolne od zarośli pola, są to tzw. Ruskie Pola a wyżej niezalesiony wierzchołek g. Przymiarki. Po wyjściu z lasu ścieżka biegnie równolegle z zielonym szlakiem do Rymanowa Zdroju. Zielony szlak znany jest także pod hasłem: „Czy zobaczymy Tatry”. Przy sprzyjających warunkach można je rzeczywiście dostrzec z Przymiarek.

Kierujemy się na Przymiarki, po drodze mijamy tablicę informującą o historycznej przeszłości tego terenu a dalej przez las wychodzimy na wspomniane Przymiarki, stad rozpościera się panorama na okoliczne pagórki dolinki. Za sprawą pozbawionych drzew i krzewów tutejszych połonin Beskidu Niskiego.

Na Przymiarkach przy drogowskazie ścieżka skręca w prawo, na południe od zielonego szlaku. Schodzimy ścieżką przez łąkę do drogi łączącej Turkówke ( przysiółek Lubatowej) z Bałucianką. Tutaj także znajduje si e drogowskaz. Skręcamy w lewo. Po kilkudziesięciu metrach droga przechodzi ze szutrówki w drogę asfaltową.

Mijamy pierwsze zabudowania Bałucianki i wychodzimy na prostą skąd widać już odrestaurowaną cerkiew cel naszego spaceru. Cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy została niedawno oddana do użytku po gruntownym remoncie. Warto zajrzeć do środka. Klucz do niej znajduje się w budynku nieopodal znajdującego się tartaku. Wewnątrz cerkwi znajduje się dokumentacja fotograficzna z jej remontu.

 

37339